کاندیدای احتمالی شواری شهر و روستا
محمد حاجتی نیا(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : شیراز
محمد حاجتی نیا
فربد شاهوراني(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : تهران
فربد شاهوراني
زهرا نبگانی(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : رامهرمز
زهرا نبگانی
سیده ناهید کریمی(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : اسلامشهر
سیده ناهید کریمی
محمدامین نصراصفهانی(کاندیدا)
حوزه ی انتخابیه : اصفهان
محمدامین نصراصفهانی
حجت الله سلگی(کاندیدا)
حوزه ی انتخابیه : تهران
حجت الله سلگی
رضا ابراهیمی(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : کرج
رضا ابراهیمی
مجید سالاری(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : تهران
مجید  سالاری
مجید سالاری(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : تهران
مجید  سالاری
مهدی باقرشاهی(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : تهران
مهدی باقرشاهی
تب و تاب گروههای سیاسی خراسان شمالی برای انتخابات شورای شهر مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه, 23 اردیبهشت 1400 ساعت 21:45

بجنورد- ایرنا- چهره های اصلی نامزدهای شورای شهر در خراسان شمالی با اعلام نظر نهایی هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی مشخص شد و فضای رقابت های انتخاباتی وارد فاز یارگیری جریان های سیاسی و رقبای دیرینه اصولگرایان و اصلاح طلبان شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، اگرچه براساس قانون یک مرحله دیگر برای اعتراض داوطلبان شوراهای شهر که صلاحیتشان در سه مرحله گذشته ( اجرایی- نظارت شهرستانی- نظارت استان) به تایید نرسید، پیش بینی شده است و احتمال برگشت برخی از این داوطلبان به ماراتن رقابت انتخاباتی وجود دارد ، ولی به نظر می رسد تا همین جای کاراز انتخاباتی نیز تکلیف جناح های سیاسی برای ارایه فهرست نامزدهای مورد تاییدشان مشخص است.
براساس آخرین آمار رسمی ستاد انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر، روستا و عشایری استان خراسان شمالی ۷۰۱ داوطلب برای ۲۰۷ کرسی شوراهای اسلامی شهر در این استان نامنویسی کردند که تاکنون حدود ۳۶ نفر انصراف دادند و صلاحیت حدود ۶۰۴ نفر نیز به تایید نهایی رسید و ۶۱ داوطلب نیز صلاحیتشان تایید نشد.
تب و تاب اصولگرایان
اصولگرایان خراسان شمالی که به تبعیت از شورای مرکزی در انتخابات ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ در قالب شورای وحدت نیروهای انقلاب اسلامی در این دوره همانند دوره گذشته انتخابات رییس جمهوری وارد کارزار انتخاباتی شدند، از مدت ها قبل مهره های اصلی خود را برای رقابت های انتخاباتی شوراهای اسلامی شهر به خصوص در هشت شهر بزرگ شامل بجنورد، شیروان، آشخانه، اسفراین، فاروج، گرمه، جاجرم و راز  را تا حد زیادی نیز انتخاب کردند که با اعلام نظر هیات عالی استان ها تکلیف آنها برای ارایه فهرست نامزدهای مورد تایید مشخص شد و بزودی فهرست نهایی خود را اعلام خواهند کرد.
رییس شورای وحدت نیروهای انقلاب خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: فهرست نامزدهای این شورا برای انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهرهای استان خراسان شمالی تا حد زیادی مشخص شد و تا ۴۸ ساعت آینده ( بعد از عید فطر) اعلام می شود.
حجت الاسلام ابوالفضل اخوان گفت: ما برای ارائه لیست نامزدهای مورد علاقه شورای وحدت، شرایط بسیاری از نامزد های شورای شهر بجنورد را بررسی کرده است و هم اکنون این شورا بیش از ۲۰ نامزد را برای انجام مصاحبه و قرارگیری در لیست نهایی نامزدهای مورد علاقه شورای وحدت، دعوت کرده است.
وی اضافه کرد:  کمیته های فرعی شورای وحدت نیروهای انقلاب در تمام بخش ها و شهرستان های این استان تشکیل شدو  فارغ از این که  فرد مورد علاقه لیست این ائتلاف باید انقلابی و دلسوز نظام باشد، باید فردی اصلح و رای آور نیز باید باشد به گونه ای توانمندی خود را در زمینه رای آوری نشان دهد.

وی با بیان این که در این شورا از تمامی جریان های انقلابی استان برای داشتن شورایی متعادل و نزدیک شدن به وحدت واقعی در انتخابات ۱۴۰۰ دعوت شده است، خاطرنشان کرد: تعصب های بی جا و بی منطق آغاز انحرافات است به گونه ای که شورای وحدت با هدف تجمیع ظرفیت همه نیروهای انقلابی و دلسوز به نظام اسلامی شکل گرفته است و پذیرای تمامی افکار و سلایق داخل ائتلاف نیز است.
نیم نگاه اصلاح طلبان به مستقل ها
با وجود این که اصولگرایان از حداقل یک ماه گذشته به طور رسمی رایزنی برای حضور داوطلبان رای آور خود را برای انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای استان خراسان شمالی شروع و تا حد زیادی نیز با نهایی شدن تایید صلاحیت ها فهرستشان برای ارایه آماده است، رقیب دیرینه و سنتی آنها موسوم به اصلاح طلبان که همانند گذشته حول محور شورای هماهنگی اصلاح طلبان فعالیت دارند، با این ادعا که صلاحیت نامزدهای مورد تاییدشان رد شد و از بین داوطلبان موجود شرایط برای ارایه فهرست ندارند، حداقل تا اینجای کارزار انتخاباتی شوراهای اسلامی شهرها در خراسان شمالی با وجود این که سرگرم تکمیل فهرست انتخاباتی خود از بین نیروهای مستقل هستند، ولی نیم نگاهی به دور آخر بررسی شکایت ها در هیات عالی  نیز دارند تا بتوانند فهرست پر و پیمون تری را وارد کارزار انتخاباتی کنند.
رییس شورای هماهنگی اصلاح طلبان خراسان شمالی می گوید: در حال حاضر صلاحیت بسیاری از دواطلبان اصلاح طلبی که خواهان عضویت در شورای شهرهای خراسان شمالی بوده اند، به تایید نرسید به گونه ای این شورا را برای ارائه فهرست نامزدهای مورد نظرش در تنگنا قرار گرفته است.

احمد رحیم زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با این وجود، شورای اصلاح طلبان در نشست هایش با اعضای خود بدنبال ارایه لیست نامزدهای مورد علاقه اش در شوراها از بین نیروهای موجود است.

وی اضافه کرد:  گر صلاحیت نامزدهای مورد نظرما در مرحله آخر بررسی صلاحیت ها در هیات مرکزی نظارت  تایید نشود، این شورا برای ارائه لیست نامزدهای مورد علاقه اصلاح طلبان از کاندیداهای مستقل بهره خواهد گرفت تا بتواند فهرست حداقلی را برای برخی از شهرهای استان از جمله بجنورد، شیروان و اسفراین ارایه دهد.

رحیم زاده با بیان اینکه تنوع نامزدها از باید های مشارکت حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰ است، خاطرنشان کرد: تمام افراد رد صلاحیت شده اصلاح طلب برای بررسی دوباره روند تایید صلاحیت شوراهای شهر از کانال قانونی اقدام کردند.

استان خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۵۶ درصد از این جمعیت در ۲۴ شهر و مابقی در روستاهای این استان سکونت دارند و در آخرین انتخابات که مربوط به یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بود از بین ۶۵۸ هزار و ۳۴۲ نفر واجد شرایط اخذ رای حدود ۳۷۷ هزار و ۳۹ نفر در آن انتخابات رای دادند.

همچنین بر اساس آخرین آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن، خراسان شمالی یک هزار و ۲۹۹ و روستا دارد  که انتخابات شوراهای اسلامی در ۷۴۷ روستای بالای ۲۰ خانوار جمعیت برگزار می شود.هم اکنون حدود ۲ هزار و ۳۰۰ نفر عضو شوراهای اسلامی روستا در استان هستند که از این تعداد ۲ هزار و ۲۵۰ نفر مرد و ۵۰ نفر زن هستند.

انتخابات سیزدهمین دوره رییس جمهوری و  ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ در استان خراسان شمالی نیز برگزار می شود.

e-max.it: your social media marketing partner