کاندیدای احتمالی شواری شهر و روستا
سیده ناهید کریمی(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : اسلامشهر
سیده ناهید کریمی
حجت الله سلگی(کاندیدا)
حوزه ی انتخابیه : تهران
حجت الله سلگی
مهدی باقرشاهی(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : تهران
مهدی باقرشاهی
مجید سالاری(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : تهران
مجید  سالاری
محمد حاجتی نیا(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : شیراز
محمد حاجتی نیا
رضا ابراهیمی(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : کرج
رضا ابراهیمی
فربد شاهوراني(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : تهران
فربد شاهوراني
زهرا نبگانی(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : رامهرمز
زهرا نبگانی
مجید سالاری(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : تهران
مجید  سالاری
محمدامین نصراصفهانی(کاندیدا)
حوزه ی انتخابیه : اصفهان
محمدامین نصراصفهانی
شهروندان فریدن، چشم انتظار تدبیر پارلمان ششم مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
جمعه, 31 اردیبهشت 1400 ساعت 11:04

اصفهان -ایرنا- در آستانه برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا، شهروندان فریدن در میان غبار توسعه‌نیافتگی و با تکیه بر مطالبه‌گری، چشم به تدبیر شورای اسلامی دوره ششم دوخته‌اند تا شاید این بار جلوه‌های بیشتری از تحول و کارآمدی را به نظاره بنشینند.

به گزارش ایرنا؛ اینجا داران است؛چشم مردمش پس از گذر از روزگاران مدید همچنان به آسفالت خیره مانده، مردمی که در نبود توسعه و توازن شهری تصور می‌کنند همین که کوچه‌ای آسفالت شد، تمام سهم خود را از شهرنشینی بازپس گرفته‌اند.اینجا هنوز گودال‌های ریز و درشت و دست‌اندازهای زُمخت زیر پایت را خالی می‌کند،با خودمان که تعارف نداریم، رخسار شهر را هم که نمی‌توانیم زیر ملحفه گل گلی بپوشانیم، خودمان را هم که نمی‌توانیم گول بزنیم، اینجا فضای روزمرگی‌ها دلمرده است، در شلوغ‌ترین جای شهر خبری از دار و درخت و گل و فواره نیست، انگار که محکومی به تکرار و تکرار و تکرار، اینجا خبری از شمشادها نیست، خبری از دیوار نوشته‌هایی با خط نستعلیق هم نیست، اینجا هنوز آگهی‌های پراکنده فوت گاه و بیگاه توی ذوقت می‌زند، اینجا هنوز وقت آن نشده تا حمل و نقل عمومی به شهر بیاید، اینجا هنوز وقت پل‌های هوایی نشده، اینجا عزم سفر که می‌کنی بوی سیگار و فضای غمبار ترمینال، حسرت پایانه‌های اصفهان را بر دلت می‌نشاند، اینجا هنوز که هنوز است شب‌ها رهگذری نیست، شب‌ها شهر حیات شبانه ندارد، هنوز نگاه‌ها به گذرهای خاکیست تا مگر روزی آسفالت شود و دلمان غنج بزند. گویی آن همه کارهایی که باید انجام می‌شد و بشود حالا تنها در بوی تُند قیر و آسفالت خلاصه شده و مجالی برای دیگر انتظارات برآورده نشده شهروندان نیست! در طول این سال‌ها که فرصت برای آبادانی بود نام آنها که خدمتی هرچند کوچک کردند هنوز به نیکی یاد می‌شود، اگرچه نام همه آنها که ناخوش خدمتی کردند نیز بر حافظه مردمان این شهر باقی خواهد ماند...

این دل نوشته و قلمفرسایی‌های مشابه که از ماه‌ها پیش تاکنون در شبکه‌های اجتماعی فریدن به چشم می‌آید، گوشه‌ای از نمود و خاستگاه حقوق شهروندی است که با نزدیک شدن به زمان انتخابات، به بحث داغ این روزهای شهروندان تبدیل شده است، گویی هیچ موضوعی از تیررس نقد و پرسش پنهان نمی‌ماند و مطالبه‌گری بر فضای شهرستان سایه انداخته است. شورای شهر نقل محافل فریدن شده و مردم در گروه‌های تلگرامی و سایر فضاهای مجازی به بحث و تبادل نظر در این خصوص مشغولند.

فریدن با ۲ شهر دامنه، داران و ۲۸ روستا در غرب استان اصفهان قرار دارد، سرزمینی با تمدن هفت هزار ساله که برغم پیشینه تاریخی، اداری و شهرنشینی به اذعان کارشناسان همچنان از بسیاری از شاخص‌های توسعه عقب مانده است.

در کتاب‌های تاریخی، شهر «داران» واقع در بخش مرکزی فریدن را از نخستین شهرهای غرب اصفهان و «دارالحکومه» نامیده‌اند، شهری که پیشینه استقرار و تشکیل فرمانداری، شهرداری و سایر نهادها در آن به افزون بر ۷۰ سال می‌رسد. این در حالیست که داران با وجود پنج دوره شورای اسلامی و چندین شهردار هنوز نتوانسته است به چشم‌انداز مطلوب در حوزه شهر و شهروندی برسد.

انبوه مشکلات کهنه و برجای مانده از سال‌ها پیش، پیچیدگی‌ها و عقب ماندگی‌ها گواه بر این مساله است که اگرچه در هر دوره اقدامات متعددی نیز انجام شده و کورسوی امید را پیش چشمان مردمان این دیار روشن کرده است.

آنچه حساسیت مردم به انتخابات این دوره را بیشتر کرده، حواشی و رُخدادهایی است که در دوره فعالیت شورای فعلی شهر بوقوع پیوست، شورایی که با وجود کسب آرای خوب مردمی در میانه راه دچار دودستگی و اختلافات شد تا جایی که فرصت چهار ساله خدمت به مردم در نبود فعالیت چشمگیر گذشت و فرجام کار به معرفی شهردار جدید در سال آخر دوره شورای پنجم رسید.

اکنون درون مایه بحث‌ها و مطالبه‌گری‌ها، مقایسه و سنجش اقدامات شهردار فعلی با زمان تصدی شهردار سابق است و در این میان حجم قابل توجهی از حواشی و ابهامات متوجه اعضای شورای پنجم است، گرچه پیشینه برخی کاستی‌ها به دوره‌های قبل نیز می‌رسد و آنان نیز در معرض مطالبه‌گری و مقایسه قرار گرفته‌اند.

یکی از شهروندان داران در این زمینه به ایرنا گفت: هنوز نمی‌دانیم شورای شهر که در ابتدا همگی با ابقای شهردار موافق بودند به چه دلیل تصمیم به تغییر او گرفتند، در این مدت اقدام شاخصی ندیدیم و هر چه به گوش می رسید، اختلافات داخلی و نبود انسجام بود.

شهروند دیگری که معتقد است مردم اگر کاری انجام شود را احساس می‌کنند، گفت: در این دوره آنطور که انتظار می‌رفت تحولی در شهر صورت نگرفت و این مساله بدین معناست که باید در انتخاب‌هایمان بیشتر از قبل دقت کنیم و معیارهای واقعی که به درد مردم و پیشرفت شهر می‌خورد را مد نظر قرار بدهیم.

وی افزود: اقداماتی هم در این دوره انجام شد که برای ما محسوس است؛ به عنوان مثال نورپردازی‌ها و آسفالت برخی کوچه‌ها و معابر پس از چندین سال توقف صورت گرفت، اما انتظار مردم بیش از این بود.

یک معلم بازنشسته نیز ریشه عقب ماندگی شهر و نبود تغییر و تحول در آن را بی‌توجهی به اصول کلیدی توسعه شهری و تمرکز مردم و مسوولان بر بازی‌های سیاسی برشمرد و افزود: برایم غیرقابل باوراست که پس از سال‌های مدید که هم شورای شهر داشتیم و هم شهرداران مختلف، وضعیت شهر ما اینگونه باشد، در حالی که سال‌ها پیش بسیاری از شهرهای همجوار از ما عقب‌تر بودند و حالا جلو افتاده‌اند.

شهروند دیگری در گفت و گو با ایرنا، نمود تحول در شهر داران را بسیار کُند و با حرکت لاک‌پشت گونه توصیف کرد و گفت: سال‌ها در شهرهای دیگر دانشجو بودم و هر بار که به شهر خودم می‌آمدم و وضعیت آن را مشاهده می‌کردم افسوس نبود تغییرات و تحولات را می‌خوردم، باید دید ریشه این مشکل کجاست و مردم چگونه می‌توانند توسعه شهری را درک کنند و از آن رضایت داشته باشند.

ضرورت تغییر معیارهای شورای شهر توانمند

شهروند دیگری که خود را کارشناس ارشد جامعه شناسی معرفی کرد نیز بر این باور است که معیارهای انتخاب عضو شورای شهر باید تغییر کند، زیرا مادامی که رای دادن ما بر اساس قوم گرایی و هیجان حاصل از رقابت انتخاباتی باشد نمی‌توان انتظار کارآمدی و اقدامات تخصصی داشت و این مساله‌ای است که سال‌ها به آن بی‌توجه بوده‌ایم.

مریم صادق میرزایی در گفت و گو با ایرنا افزود: آفت بسیار بزرگ دیگر که همواره در رکود و توسعه نیافتگی منطقه و شهرهای آن موثر بوده، سایه سنگین جناح بازی و سیاسی بازی در مهمترین پارلمان محلی شهر بوده، در صورتی که شورای شهر باید نمود تخصص، مهارت و ایده‌پردازی باشد و انتخاب تنها بر اساس معیارهای سیاسی و حزبی مشکل‌آفرین خواهد بود.

وی با بیان‌اینکه بی‌تفاوتی و غفلت مردم، پاسخگویی و کارآمدی مسوولان را کمرنگ می‌کند، ادامه داد: بدنبال حضور مردم در فضاهای اجتماعی مجازی، زمینه برای مطالبه‌گری و به چالش کشیدن نقص‌ها و کمبودها بیش از گذشته فراهم شده که هم فرصت خوبی برای ایجاد حساسیت در شهروندان برای انتخاب گزینه‌های بهتر است و هم مسوولیت سنگین داوطلبان شورای شهر را نشان می‌دهد، گرچه این فضاها آسیب‌هایی نیز به همراه داشته است که باید مدیریت شود.

شورای شهر، واحد نظارتی است

رییس شورای اسلامی شهر داران نیز در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: برخی فکر می‌کنند که شورا در جایگاه اجرایی است و همین موضوع باعث می‌شود که این واحد نظارتی به چالش کشیده  شود و از آن انتظار فعالیت‌های عمرانی داشته باشند.

محمدرضا شیخی، تصویب تفریغ بودجه‌ها، تصویب و پیگیری مطالبات شهرداری از سایر ادارات و دوایر دولتی، به روزرسانی خدمات بهای شهرداری و محاسبات آن برای نهادهای دولتی، اخذ مجوز حفر چاه از آب منطقه‌ای، تجهیز آتش نشانی شهر داران، دریافت ماشین‌آلات عمرانی از سازمان شهرداری‌ها، پیگیری نوسازی ناوگان موتوری، محوطه سازی مسکن مهر و تامین منابع مالی آن، تشکیل جلسات متعدد با اداره راه و شهرسازی شهرستان و استان و اضافه شدن ۲۲۵ میلیارد ریال به دارایی شهرداری، اجرایی سازی پروژه‌های عمرانی بر اساس اولویت دهی قدمت محله‌ای و حجم کار و ابلاغ مشکلات محلات به شهرداری را از مهترین اقدامات شورا همزمان با دوره تصدی شهردار جدید برشمرد.

ابراهیم گوگونانی، شهردار جدید داران نیز در گفت وگو با ایرنا، اجرای آسفالت سطح شهر، نظام‌مند شدن قراردادها و پرونده‌های بلاتکلیف، پیگیری حقوقی پرونده‌های شهرداری، رفع نواقصات طرح جامع و رفع گره‌های کور آن، تشکیل پرونده برای ناوگان موتوری، پیگیری ۲ حلقه چاه برای آبیاری فضای سبز شهری، راه‌اندازی واحد درآمد شهرداری، به روزرسانی سیستمی واحد کسب و پیشه و اسناد مالی شهرداری، اقدام برای نظام‌مند کردن واحد تاکسیرانی، فعالیت اکیپ واحدهای سد معبر، شکل گیری واحد املاک شهرداری، اخذ مجوز محوطه‌سازی و تجهیز مسکن مهر، ایجاد درآمد پایدار از طریق مزایده ماشین‌آلات شهرداری و نورپردازی بلوارهای اصلی شهر و میدان‌ها را از مهمترین اقدامات خود برشمرد.

همچنین احمدرضا محسنی شهردار سابق در متن کوتاه استعفای خویش، به ارتقا خدمات شهری، ایجاد و توسعه اتوماسیون اداری، تکمیل و تجهیز سیستم‌های اداری و نظارتی، نوسازی، شهرسازی، جی آی اس، تهیه نقشه پایه، ممیزی املاک، ساماندهی پرونده‌های بایگانی و ارتقا سیستم محاسبات به عنوان مهمترین اقدامات در زمان تصدی خود اشاره کرده است.

در بخش دیگری از متن استعفا آمده است: ادامه همکاری با شورای دوره پنجم بدلیل تنش های فرسایشی و چالش های موجود مقدور نیست.

از شهر دامنه فریدن نیز خبر می‌رسد که همزمان با نزدیک شدن به انتخابات شورای شهر و روستا، بررسی خدمات و اقدامات انجام شده شورای فعلی ،محور مباحث شهروندان است.

حضور حداکثری مردم، اصل مهم

برای ششمین دوره شورای شهر، ۳۲ داوطلب در شهر داران و ۱۲ نفر در شهر دامنه فریدن ثبت نام کردند. هنوز فهرست نهایی داوطلبان شورای اسلامی منتشر نشده و فرایند بررسی صلاحیت‌ها رو به اتمام است.

فرماندار فریدن با بیان این مطلب به ایرنا گفت: از مجموع ثبت نام کنندگان، ۹۵ درصد آقایان و ۵ درصد بانوان بودند که حضور بانوان در این دوره نسبت به دوره قبلی افزایش داشته است.

سیدتقی معین‌الدینی افزود: ثبت نام داوطلبان شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان نیز نسبت به دوره قبل ۱۵ درصد افزایش داشته است.

به گفته وی، برای ۲۸ روستا و ۹۸ کرسی شوراهای روستایی شهرستان در مجموع ۲۰۸ نفر ثبت نام کردند.

معین‌الدینی با بیان اینکه برگزاری انتخاباتی پُرشور با حضور حداکثری مردم یک اصل مهم است، افزود: شورا بهترین فرصت برای تحقق مردم سالاری دینی است و انقلاب اسلامی، این عرصه فعالیت اجتماعی را برای تمامی اقشار و سلیقه‌ها مهیا نمود.

وی شوراها را حلقه اتصال نظام و مردم دانست و افزود: حضور پررنگ مردم برای انتخاب هوشمندانه نمایندگان شهر، مُهر تاییدی بر نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

به گزارش ایرنا، برایند رخدادها و حواشی موجود نشان می‌دهد ائتلاف داوطلبان برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاهای فریدن در حال شکل گیری است، بر اساس شنیده‌ها برخی از داوطلبان نیز بطور مستقل پا به میدان رقابت خواهند گذاشت.

طرح مباحث شهروندی و بیان نقدها و خواسته‌ها در فضای مجازی شور انتخابات را دوچندان کرده و انتظار می‌رود با اعلام رسمی اسامی داوطلبان نهایی شورا، تنور رقابت‌های انتخاباتی و ارائه تحلیل‌ها و گفتمان ها داغ شود.

دادستان فریدن نیز در بیانیه‌ای از رصد دقیق جرائم و تخلفات انتخاباتی با هدف برگزاری انتخابات عادلانه و پرشور خبر داده است.

استان اصفهان بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۲۴ شهرستان دارد که ۸۸ درصد از جمعیت آن در ۱۱۱ شهر زندگی می‌کنند.

انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد در سراسر کشور برگزار می‌شود.

شهرستان فریدن با ۲ شهر داران و دامنه، ۲۸ روستا و جمعیت افزون بر ۴۹ هزار نفر در ۱۴۰ کیلومتری غرب اصفهان واقع است.

e-max.it: your social media marketing partner