کاندیدای احتمالی شواری شهر و روستا
مجید سالاری(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : تهران
مجید  سالاری
حجت الله سلگی(کاندیدا)
حوزه ی انتخابیه : تهران
حجت الله سلگی
محمد حاجتی نیا(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : شیراز
محمد حاجتی نیا
مهدی باقرشاهی(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : تهران
مهدی باقرشاهی
رضا ابراهیمی(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : کرج
رضا ابراهیمی
سیده ناهید کریمی(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : اسلامشهر
سیده ناهید کریمی
زهرا نبگانی(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : رامهرمز
زهرا نبگانی
مجید سالاری(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : تهران
مجید  سالاری
محمدامین نصراصفهانی(کاندیدا)
حوزه ی انتخابیه : اصفهان
محمدامین نصراصفهانی
فربد شاهوراني(کاندیدای احتمالی)
حوزه ی انتخابیه : تهران
فربد شاهوراني
صلاحیت ۱۵۸ داوطلب شورای شهرهای مازندران با شکایت تایید شد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 25 اردیبهشت 1400 ساعت 21:47

ساری - ایرنا - رییس ستاد انتخابات مازندران اعلام کرد که هیات استانی نظارت بر انتخابات پس از بررسی اعتراض ۷۰۱ تن از نامزدهای شورای شهرهای استان که به این هیات شکایت برده بودند ، صلاحیت ۱۵۸ نفر را تایید کرد.

حسین حسن نژاد روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در عین حال از رد صلاحیت ۵۴۳ نفر در این مرحله خبر داد.

وی گفت : داوطلبان معترض در این مرحله می توانند از امروز ۲۵ اردیبهشت به مدت چهار روز تا بیست و هشتم اردیبهشت شکایتشان را به هیات مرکزی نظارت ارائه دهند.

رییس ستاد انتخابات مازندران از همه داوطلبان درخواست کرد با توجه به شرایط همه‌گیری کرونا برای ثبت اعتراضات به فرمانداری‌های مستقر در شهرستان حوزه انتخابیه خود و یا هیات‌های عالی نظارت استان مراجعه کنند.

وی افزود : طبق مقررات هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور ،کلیه اعتراضات طبق قانون و با اولویت رسیدگی خواهد شد.

طبق تبصره ۳ ماده ۶۱ قانون شوراها ، داوطلبان رد صلاحیت ‌شده در حوزه‌ های انتخابیه شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر می ‌توانند ظرف مدت چهار روز از زمان ابلاغ عدم‌ صلاحیت آنها وفق نظر هیات نظارت استان توسط فرمانداری ها اعتراض خود را به هیات مرکزی نظارت تحویل نمایند و هیات مرکزی نظارت ظرف مدت ۱۰ روز پس از دریافت اعتراض، نظر قطعی و لازم‌ الاجرای خود را به ستاد انتخابات استان مربوطه اعلام خواهد کرد.

همچنین طبق تبصره ۴ همین ماده ، در صورت اعتراض داوطلبان به تصمیمات و آراء هات های نظارت استان، مراتب در هیات مرکزی با حضور رئیس هیات نظارت استان رسیدگی و ظرف مدت پنج روز از اعلام رد صلاحیت اعلام نظر می گردد. این رای قطعی و لازم الاجراء است.

طبق آمار ستاد انتخابات مازندران ، در مجموع ۲ هزار و ۲۲۸ نفر از ۶۲ نقطه شهری مازندران با تکمیل مراحل ثبت نام ، داوطلبی خود را  برای نامزدی شورای شهرهای استان اعلام کرده بودند که ۱۰۵ نفر پیش از ورود به مرحله بررسی صلاحیت ها انصراف دادند ، صلاحیت ۷۵۱ نفر در هیات های اجرایی و نظارت شهرستانی رد و صلاحیت یکهزار و ۳۷۲ تن تایید شده بود.

طبق ماده ۶ قانون تشکیلات ، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی ، اعضای اصلی شورای چهار شهر مازندران که طبق سرشماری سال ۹۵ بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند ، ۹ نفره ، پنج شهر دارای ۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار نفر جمعیت هفت نفره و بقیه شهرها با جمعیت کمتر از ۵۰ هزار هم پنج نفره است.

سرنوشت داوطلبان شورای روستایی

معاون سیاسی ،امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران همچنین با بیان این که مهلت رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی روستا و عشایر در این استان نیز ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ است ، گفت: هیأت نظارت بخش ها نیز در حال رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای روستا هستند و نتایج آن از طریق بخشداری ها اعلام خواهد شد.

حسن نژاد آمار نهایی ثبت‌نام شورای روستایی استان مازندران راه ۱۶ هزار و ۴۵ نفر  اعلام کرد که انتخابات آن در ۲ هزار و ۴۴۶ روستا برگزار می‌شود.

بر اساس قانون شوراها ، تعداد اعضای شورا در روستاهای دارای تا یکهزار و ۵۰۰ نفر جمعیت سه نفر عضو اصلی و ۲ نفر عضو علی البدل و در روستاهای دارای بیشتر از یکهزار و ۵۰۰ نفر جمعیت هم پنج نفر عضو اصلی و سه نفر عضو علی البدل است

انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ، میان دوره ای مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی ۲۸ خرداد برگزار می شود.

e-max.it: your social media marketing partner